pondělí 13. ledna 2014

Leden 2014

Newsletter Jednoty školských informatiků - #04 - leden 2014

Jednota školských informatiků nabízí nepravidelný seznam novinek a tipů na akce pro všechny nadšence pro inovativní i tradiční využití digitálních technologií ve vzdělávání a pro výuku informatiky a ICT. * Jednota školských informatiků sdružuje učitele ZŠ, SŠ i VŠ se zájmem o digitální technologie ve vzdělávání, ICT metodiky a správce sítě. * Zájemci o členství doporučujeme seznámit se se stanovami sdružení a k vyplnění přihlášku sdružení. * Členský příspěvek pro člena sdružení je 400 Kč na kalendářní rok, členským příspěvkem podpoříte i tvorbu tohoto newsletteru do budoucna. * Informace o sdružení - www.jsi.cz

Stalo se  

Nabízíme seznam zajímavých akcí a událostí v oblasti technologií ve vzdělávání. Nejde o akce, které organizuje Jednota JŠI, pokud není explicitně uvedeno.

Memorandum – Informační gramotnost pro žáky
 • Dne 6. ledna vydala neorganizovaná skupina učitelů a dalších aktérů na poli výuky informatiky a využití výukových technologií na školách výzvu, která upozorňuje na problémy související s digitálními technologiemi ve světě žáků i učitelů a upozorňuje na vybraná rizika této problematiky. Text výzvy najdete na http://goo.gl/pefazn, formulář k podpisu najdete na http://goo.gl/rfoQTu a seznam signatářů najdete na http://goo.gl/aEj0Lo. Citujeme opatření, na která memorandum upozorňuje.
  1. Revidovat RVP s cílem akcentovat problematiku informační gramotnosti a zajistit její provázanost napříč všemi vyučovanými tematickými celky.
  2. Nastavit výukové standardy informatiky (ICT) i dalších předmětů tak, aby byly s inovovaným RVP v souladu.
  3. Zajistit zařazení příslušné tematiky do přípravy učitelů i do připravovaného kariérního řádu.
  4. V rámci systémového řízení školství vytvořit prostor tak, aby problematiku informační gramotnosti měl někdo na starosti a byl za ni zodpovědný.
 • http://goo.gl/sppmwI
Příprava Strategie digitálního vzdělávání do roku 2020
 • Dne 10. ledna 2014 proběhlo v Praze na MŠMT setkání k plánované tvorbě Strategie digitálního vzdělávání do roku 2020. Dokument bude navazovat na Strategii vzdělávací politiky České republiky do roku 2020, která prošla v minulém roce širokou veřejnou diskusí (http://www.vzdelavani2020.cz/). Garanci nad tvorbou dokumentu má pracovní skupina na MŠMT, která bude moderovat sběr podnětů z odborné veřejnosti. Jednota JŠI bude průběžně sledovat dění v pracovní skupině, budeme Vás průběžně informovat.

Stane se

DIDACTIG 2014
 • 3. až 5. února 2014 v Liberci
 • Mezinárodní konference DidactIG se zaměřuje na oblast DIDAKTiky Informatiky a Geoinformatiky. Umožňuje sdílení zkušeností a výsledků z pedagogického výzkumu zaměřeného na vzdělávací oblasti ICT, informatika a geoinformatika. Zároveň poskytuje odborné komunitě prostor pro diskuse k aktuálním otázkám, trendům, výukovým metodám a poznatkům. V pondělí 3. února odpoledne na akci proběhne prostor pro diskusi o profesních i komunitních aktivitách členů i příznivců Jednoty školských informatiků s účastníky konference.
 • http://inict.fp.tul.cz/konference/10-didactig14 
 JUNIORINTERNET 
 • Do 17. února probíhá přihlašování žáků do soutěžních kategorií tradiční přehlídky toho, co dnes mladí umí s pomocí internetu představit, naprogramovat, nakreslit či jinak kreativně uchopit. Chceme upozornit na speciální kategorii Junior Erb, do které se mohou přihlásit stránky, které mají nějaký vztah k veřejnosti - např. oficiální nebo neoficiální stránky obce, města, kraje, stránky mapující památky v určité lokalitě, školní nebo třídní stránky, stránky skautského oddílu, stránky oddílu Sokola, stránky jakéhokoli sportovního oddílu apod. Díky přispění k obecné prospěšnosti takových projektů tato kategorie ukazuje na efektivní propojení toho, co mladí umí, s tím, kde to může efektivně pomoci.
 • http://www.juniorinternet.cz/souteze
 • http://www.juniorinternet.cz/souteze#juniorerb

JSI informuje - Akce (nejen IT) ve školství


Datum Název akce Místo konání Odkaz
14.-15. leden 2014 Závěrečná konference NIDV projektu ICT profesionál http://goo.gl/3B3H5J
15.leden Seznamte se, Erasmus+ Karlovy Vary http://goo.gl/O6alqu
16.leden Seznamte se, Erasmus+ Praha http://goo.gl/O6alqu
21.leden Seznamte se, Erasmus+ Olomouc http://goo.gl/O6alqu
22. - 25. leden Bett - Powering learning Londýn http://www.bettshow.com/
22.leden Seznamte se, Erasmus+ České Budějovice http://goo.gl/O6alqu
23.leden Seznamte se, Erasmus+ Plzeň http://goo.gl/O6alqu
27.leden Seznamte se, Erasmus+ Praha (pro SČ kraj) http://goo.gl/O6alqu
3. - 5. únor DIDACTIG 2014 Liberec DIDACTIG
4.únor Cyber Security 2014 http://goo.gl/qyhsU8

Podrobnosti a další akce najdete v kalendáři na webu JSI. Výše uvedené akce nepořádá Jednota školských informatiků, vznikají sdílením tipů na akce členů sdružení. Jednota JSI neručí za kvalitu nabízených akcí, reflexe akcí uvítáme na emailu jsi@jsi.cz.

Tip pro sdílení mezi kolegy do sborovny

"BUĎ PÁNEM SVÉHO PROSTORU"
Autoky: Linda McCarthy a Denise Weldon-Siviy,
https://knihy.nic.cz/
(citace profilu knihy nakladatele)

Zajímá vás, jak se bránit proti kyberšikaně, jak předejít zavirování vašeho počítače, jak si zachovat soukromí na sociálních sítích či například jak se nestát obětí darebáků, číhajících na Internetu? Zajímalo vás někdy, kdo jsou to ti rhybáři, hackeři, crackeři, piráti, kyberstalkeři a další obyvatelé virtuálního světa, zvaného Internet? Všechny tyto otázky a mnohé další zodpovídá poutavým způsobem kniha Buď pánem svého prostoru, která je určena především dospívajícím čtenářům a jejich rodičům. Kniha se nevyhýbá ani tématům techničtějším a tak se v ní mladí uživatelé internetu mohou dozvědět také informace o technickém pozadí fungování internetového připojení, či informace o bezpečném nastavení domácích wi-fi sítí. Tato kniha by určitě neměla chybět v knihovničce žádného teenagera aktivně používajícího Internet.

Zajímavé odkazy

Představujeme partnera JSI

Dům zahraniční spolupráce MŠMT

 • Dům zahraniční spolupráce je příspěvková organizace, zřízená Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy České republiky, plnící úkoly při zajišťování školských, vzdělávacích a dalších styků se zahraničím podle pokynů ministerstva. V oblasti digitálních technologií tato organizace zajišťuje koordinaci programu ETWINNING v ČR, zastupuje ČR v rámci sítě evropských ministerstvech školství EUROPEAN SCHOOLNET. Aktivitami EUROPEAN SCHOOLNETU jsou například projekty ITEC, INGENIOUS, LIVING SCHOOL LABS, Creative Classrooms Lab. DZS také zaštiťovalo již dvakrát konání akce Eskills Week, v rámci které probíhala propagace digitálního vzdělávání a síťování subjektů v této oblasti.
 • Jednota školských informatiků spolupracuje s DZS při konání online kurzů pro učitele k metodice projektů v ETWINNINGU. Kurzy jsou specifické tím, že se v rámci kurzů vytváří dvojice učitelů z ČR a SR, kteří společně (pokusně) procházejí nástroje pro organizaci mezinárodních projektů spolupráce škol.
 • Všem zájemcům o činnost DZS doporučujeme sledovat také aktivity NAEP (Národní agentura pro evropské vzdělávací programy), která nabízí grantové tituly pro učitele i žáky a implementuje v ČR program ERASMUS+. K tomuto programu dobíhají v lednu ještě krajské semináře.  
 • http://www.dzs.cz/
 • http://www.naep.cz/

Žádné komentáře:

Okomentovat