pondělí 9. prosince 2013

Prosinec 2013 - #03

Newsletter Jednoty školských informatiků - #03 - prosinec 2013 

Jednota školských informatiků nabízí nepravidelný seznam novinek a tipů na akce pro všechny nadšence pro inovativní i tradiční využití digitálních technologií ve vzdělávání a pro výuku informatiky a ICT. * Jednota školských informatiků sdružuje učitele ZŠ, SŠ i VŠ se zájmem o digitální technologie ve vzdělávání, ICT metodiky a správce sítě. * Zájemci o členství doporučujeme seznámit se se stanovami sdružení a k vyplnění přihlášku sdružení. * Členský příspěvek pro člena sdružení je 400 Kč na kalendářní rok, členským příspěvkem podpoříte i tvorbu tohoto newsletteru do budoucna. * Informace o sdružení - www.jsi.cz

Stalo se  

Nabízíme seznam zajímavých akcí a událostí v oblasti technologií ve vzdělávání. Nejde o akce, které organizuje Jednota JŠI, pokud není explicitně uvedeno.

Digitální škola dneška - Krajská konference o kreativním prostředí Moravskoslezských škol
  • Dne 26. listopadu proběhla v Ostravě konference pro zájemci o ICT ve výuce. Konference se zaměřila na metodickou podporu učitelů, kteří se snaží zapojovat digitální nástroje do výuky (všech předmětů). Mezi přednášejícími byla Pavlína Hublová (Metodický portál RVP.CZ), Ondřej Neumajer (představil projekt zavádění tabletů do výuky), Janek Wagner (hovořil o online vzdělávání) a náměstek ministra školství Michal Zorálek (věnoval se novému programovacímu období projektů EU). Akce byla věnována zejména učitelům škol moravskoslezského kraje, kteří představili svá konkrétní řešení a zhodnotili, jak se osvědčila při výuce v soutěžní přehlídce projektů škol TOPík. V jejím rámci kolegové prezentovali příklady využití digitálních technologií ve svých školních projektech.
  • http://www.kvic.cz/aktualita/3678/_Digitalni_skola_dneska_-_Krajska_konference_o_kreativnim_prostredi_Moravskoslezskych_skoll
Digitální hry a vzdělávání [à la pecha kucha]
6. ročník soutěže Bobřík informatiky
  • Soutěžní klání proběhlo tentokrát ve dnech 11.– 15. 11. 2013. Zúčastnilo se ho 34454 soutěžících (vloni 27550, předloni 19280) z 373 škol. Průměrně za školu soutěžilo 92 žáků. Jsou k dispozici přehledy žáků školy s pořadím v kategorii, tak výsledkové listiny 5 % nejlepších, mimo kategorie MINI pro nejmenší řešitele. Vítězům ve všech kategoriích (a celkem bylo letos 89 soutěžících, kteří obdrželi plný počet bodů) bude odeslán oficiální diplom a upomínková cena - přívěšek s emblémem soutěže a nápisem "Vítěz národního kola". Další ročník se bude konat od 10. do 14. listopadu 2014.
  • http://www.ibobr.cz/
Wikikonference 2013

Stane se

JSI informuje - Akce (nejen IT) ve školství


Datum Název akce Místo konání Odkaz
9. - 15. prosinec 2013 An Hour of Code for every student online http://csedweek.org/participate
10. prosinec 2013 European e-Skills 2013 Conference Brusel http://eskills2013.eu/conference/programme/
11. prosinec 2013 Finálové kolo III. ročníku celostátní soutěže digitálních výukových materiálů DOMINO ČR 2013 Praha, MŠMT http://www.ceskaskola.cz/2013/12/11-12-finalove-kolo-iii-celostatni.html
12. prosinec 2013 Představení vzdělávacího Centra, Nové technologie Microsoft Jaroměř http://www.icstic.cz/AdvertizedSeminars/Detail/37
14.-15. leden 2014 Závěrečná konference NIDV projektu ICT profesionál http://goo.gl/3B3H5J

Podrobnosti a další akce najdete v kalendáři na webu JSI. Výše uvedené akce nepořádá Jednota školských informatiků, vznikají sdílením tipů na akce členů sdružení. Jednota JSI neručí za kvalitu nabízených akcí, reflexe akcí uvítáme na emailu jsi@jsi.cz.

Tip pro sdílení mezi kolegy do sborovny

Programátorská cvičebnice
Autor: Radek Pelánek,
http://knihy.cpress.cz/programatorska-cvicebnice.html
(citace profilu knihy nakladatele)

Programování je dovednost, nikoliv znalost. Nestačí přečíst si učebnici a naučit se syntax programovacího jazyka. Je potřeba především trénovat a k tréninku se hodí dobré příklady. Tato kniha vám nabízí celou zajímavých řadu: fraktály, šifry, bludiště, Sudoku, piškvorky, prvočísla, simulace, ... Ať už jste začátečník, který se učí svůj první programovací jazyk, nebo zkušený programátor, který chce otestovat svoje schopnosti na pořádné výzvě, najdete zde příklad, který vás zaujme. Kniha obsahuje úvodní shrnutí hlavních pojmů a doporučení k využití příkladů, většinu knihy tvoří sbírka příkladů. Pro každý příklad je uveden přesný popis zadání a komentář s radami, a v oddělené části knihy pak stručná diskuze hlavních bodů řešení. Příklady jsou realizovatelné v jakémkoliv programovacím jazyku a nevyžadují žádné speciální knihovny (mohou však vyžadovat dobrý nápad). Příklady také ilustrují a procvičují mnoho důležitých algoritmů. Příklady zabírají širokou škálu obtížnosti: od elementárních příkladů na pár minut až po příklady, které zamotají hlavu na pár dní i zkušenému programátorovi. Cvičebnice vám tak může vydržet i na několik let vašeho "programátorského růstu". Vybrané příklady jsou atraktivní a zajímavé -- autor čerpá ze svých bohatých zkušeností jako programátor, pedagog a organizátor studentských soutěží.

Zajímavé odkazy

Představujeme partnera JSI

Inovatovní centra Microsoft® Partneři ve vzdělávání


  • Společnost Microsoft podporuje a financuje projekt, jehož cílem je zvýšit vzdělanost a informovanost pedagogických pracovníků v různých oborech IT prostřednictvím školení po celé České republice v jednotlivých vzdělávacích centrech - PiL Centers of Education. Ve školním roce 2012/2013 se školicí centra PilCoe změnila na Microsoft Inovativní centra. Tato změna znamenala rozšíření aktivit a nabídky pro školská zařízení. Ke zmíněnému účelu byl zprovozněn portál, na kterém si vytvoříte svůj účet. Každé Inovativní centrum zde má svou podsekci, ve které se můžete registrovat na jednotlivé kurzy. Jednota školských informatilů spolupracuje se sítí IC při realizaci DVPP akcí pro školy, jak v aplikačních kurzech i v kurzech pro správce sítě ve školách. 
  • Některá centra IC zřizují také Kluby moderních učitelů, která v určitých regionech organizují aktivity pro učitelskou veřejnost.
  • Hlavní akci pro všechny KMU a IC je tradiční Letní škola moderních učitelů. která se koná každý rok v srpnu.

http://www.icstic.cz/Centers
http://www.klubmu.cz/
http://www.letni-skola.cz/

Žádné komentáře:

Okomentovat