sobota 9. listopadu 2013

Listopad 2013 - #02

Newsletter Jednoty školských informatiků - #02 - listopad 2013 

Jednota školských informatiků nabízí nepravidelný seznam novinek a tipů na akce pro všechny nadšence pro inovativní i tradiční využití digitálních technologií ve vzdělávání a pro výuku informatiky a ICT. * Jednota školských informatiků sdružuje učitele ZŠ, SŠ i VŠ se zájmem o digitální technologie ve vzdělávání, ICT metodiky a správce sítě. * Zájemci o členství doporučujeme seznámit se se stanovami sdružení a k vyplnění přihlášku sdružení. * Členský příspěvek pro člena sdružení je 400 Kč na kalendářní rok, členským příspěvkem podpoříte i tvorbu tohoto newsletteru do budoucna. * Informace o sdružení - www.jsi.cz

Stalo se  

Nabízíme seznam zajímavých akcí a událostí v oblasti technologií ve vzdělávání. Nejde o akce, které organizuje Jednota JŠI, pokud není explicitně uvedeno.

MŠMT chystá projekt digitalizace škol
 • Citujeme z tiskové zprávy MŠMT. „Ministerstvo plánuje sestavit expertní skupinu, která vytipuje, v jakých oblastech by se digitální technologie ve školách mohly uplatnit, kde jejich zapojení přinese zlepšení a zvýšení kvality. "Vzhledem k tomu, že přicházíme teprve s úvodním záměrem na vytvoření strategie, není zatím přesně stanovený časový horizont, ani vyčíslené náklady. Na druhou stranu ministerstvo již tímto dokumentem definuje podporu tomuto vývoji v oblasti vzdělávání a zároveň vyslovuje svoji podporu školám a zejména učitelům, kteří se touto cestou již vydali a ve výuce čím dále častěji využívají např. elektronické učebnice a k tomu potřebné vybavení,“ upozorňuje náměstek ministra Jindřich Fryč.
 • http://www.msmt.cz/ministerstvo/novinar/msmt-chysta-projekt-digitalizace-skol
 • http://www.vlada.cz/assets/media-centrum/aktualne/Digitalni-Cesko-v--2-0_120320.pdf
3. Junior Camp - Brno
 • Občanské sdružení Together Czech Republic, o.s., které organizuje každoroční přehlídku a soutěž JUNIORINTERNET internetových a designových projektů žáků ZŠ a SŠ, organizovalo netradiční setkání mladých vývojářů, kteří společně v týmu pracovali pod vedením expertů nad svým internetovým projektem. Připravuje se nyní také čtvrtý běh Junior Campu v Praze na 22. až 24. listopadu 2013.
 • http://www.juniorinternet.cz/camp
21.-24. 9. 2013 - První evropský Intel STEM Curricula Training a Intel ISEF Workshop
 • Ve spolupráci s pořadateli soutěže EUCYS (European Union Contest for Young Scientist) a Akademií věd České republiky se ve dnech 21. – 24. září 2013 v Praze konal první evropský Intel STEM Curricula Training a Intel ISEF Workshop, kterého se zúčastnilo zhruba 40 představitelů zemí celého světa.
 • http://goo.gl/RzT059

Stane se

 • Od 11. do 15 listopadu proběhne již tradiční soutěž Bobřík informatiky. Vyzýváme všechny rodiče, odborníky i žáky, aby se (nejen) nad úlohami soutěže zamysleli, jakou výuku informačních technologií a informatiky v českých školách máme či můžeme mít. Přesně k těmto tématům je možné v jednotě JSI diskutovat a získat postřehy od kolegů napříč celou ČR.  
 • www.ibobr.cz 

JSI informuje - Akce (nejen IT) ve školství


Datum Název akce Místo konání Odkaz
11. - 15. listopad 2013 Bobřík informatiky 2013 online http://www.ibobr.cz/
12. - 14. listopad 2013 Celostátní konference k praktickému využití digitálních technologií ve výuce hotel Jezerka na Seči http://goo.gl/zyOoUA
15. listopad 2013 Digitální hry a vzdělávání Brno http://goo.gl/bAoNAl
21. listopad 2013 Žákovská konference pro základní školy na Praze 6 Praha, MŠMT http://www.jazyky-bez-barier.cz/
26. listopad 2013 Digitální škola dneška - Krajská konference o kreativním prostředí Moravskoslezských škol Ostrava http://goo.gl/vMl6hU
27. listopad 2013 GEG Novojičínsko - Google Apps v praxi školy + představení Chromecast Nový Jičín http://gplus.to/gegnovojicinsko
30. listopad 2013 Konference Internet a Technologie 13.2 Praha http://www.nic.cz/it13.2/
30. listopad 2013 Wikikonference Praha http://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:Konference
4. prosinec 2013 Konference k problematice šikany a kyberšikany Praha http://feedly.com/k/1au0IJY
9. - 15. prosinec 2013 An Hour of Code for every student online http://csedweek.org/participate

Podrobnosti a další akce najdete v kalendáři na webu JSI. Výše uvedené akce nepořádá Jednota školských informatiků, vznikají sdílením tipů na akce členů sdružení. Jednota JSI neručí za kvalitu nabízených akcí, reflexe akcí uvítáme na emailu jsi@jsi.cz.

Tip pro sdílení mezi kolegy do sborovny

Bezpečnost dětí na internetu
Autor: Lenka Eckertová, Daniel Dočekal
http://knihy.cpress.cz/bezpecnost-deti-na-internetu.html
Doufáte, že se vás a vašich dětí problémy na Internetu netýkají? Omyl! Přečtěte si tuto knihu a zjistíte, že vaše sladká nevědomost a jejich nemístná sebejistota může ublížit.

Tento průvodce obsahuje deset tematických okruhů – potíží, které se týkají každého uživatele počítače či mobilního telefonu s přístupem na Internet. Najdete v něm skutečné příběhy ze životareálné situace. Poskytuje praktické rady: jak problémům předejít a jak je řešit, pokud nastanou. Doporučuje postupy a návody, kontakty na pomáhající pracoviště, tipy na vhodný software, odkazy na další zdroje informací. Na tvorbě knihy se podílelo více než dvě desítky odborníků, pro něž jsou zmíněná témata denním chlebem. Při čtení navíc nebudete potřebovat žádné speciální znalosti.

Autoři se v knize věnují mimo jiné těmto tématům:
- Skrytí agresoři na Internetu
- Pornografie v dětském pokoji
- Kdo vlastně sleduje vaše fotky
- Co nepatří na sociální sítě
- Virové odposlechy počítačů
- Počítačové hry: zlo, nebo přínos?
- Tresty rodičům za činy jejich dětí
- Kdo a kde vám pomůže

Představujeme partnera JSI

SKAV, občanské sdružení


Jednota školských informatiků je od ledna 2013 členem Stálé konference asociací ve vzdělávání (SKAV o.s.). SKAV je dobrovolné seskupení pedagogických asociací, programů a občanských sdružení usilující o podporu a ochranu progresivních změn ve vzdělávání a o zprostředkování výměny názorů mezi pedagogickými iniciativami, neziskovým sektorem, státní správou, samosprávou a veřejností. SKAV organizuje pravidelně kulaté stoly k aktuálním tématům českého vzdělávání, vydává vlastní zpravodaj ve formátu PDF a organizuje setkávání a konference k tématům k výchově a vzdělávání. Zde je seznam hlavních 5 bodů ve strategii tohoto sdružení
 1. Prosazovat koncepčnost a provázanost rozhodnutí vzdělávací politiky.
 2. Podporovat vzdělávání orientované na komplexní rozvoj osobnosti dítěte.
 3. Zprostředkovávat výměnu informací mezi státní správou, samosprávou, školami, pedagogickou veřejností a členskou základnou SKAV, o. s..
 4. Posílit roli pedagogických neziskových iniciativ v prosazování pozitivních změn kurikulární reformy v ČR.
 5. Zapojit pedagogické neziskové iniciativy do realizačních strategií kurikulární reformy v ČR.
http://www.skav.cz/

Žádné komentáře:

Okomentovat