úterý 4. listopadu 2014

Říjen 2014 - #11

Newsletter Jednoty školských informatiků #11 - říjen 2014

Jednota školských informatiků nabízí nepravidelný seznam novinek a tipů na akce pro všechny nadšence pro inovativní i tradiční využití digitálních technologií ve vzdělávání a pro výuku informatiky a ICT. * Jednota školských informatiků sdružuje učitele ZŠ, SŠ i VŠ se zájmem o digitální technologie ve vzdělávání, ICT metodiky a správce sítě. * Zájemci o členství doporučujeme seznámit se se stanovami sdružení a k vyplnění přihlášku sdružení. * Členský příspěvek pro člena sdružení je 400 Kč na kalendářní rok, členským příspěvkem podpoříte i tvorbu tohoto newsletteru do budoucna. * Informace o sdružení - www.jsi.cz

Stane se a probíhá

Bobřík informatiky
 • V týdnu od 10. listopadu proběhne tradiční online soutěž Bobřík informatiky. Neváhejte, zapojte své žáky od prvního stupně až po maturanty.
 • www.ibobr.cz
IT SLOT - soutěž
 • V listopadu (27. až 28.) proběhnou školní kola soutěže IT SLOT, následně pak proběhne i celostátní kolo v prosinci. Jde o zajímavou znalostní soutěž z oblastí hardware, software, sítí a dalších témat pro žáky 8. a 9. tříd ZŠ.
 • http://www.it-slot.cz/
Strategie (digitálního) vzdělávání do roku 2020
WIKIKONFERENCE 2014 – 29. listopadu 2014 – BRNO
How to Teach Computing: An Introduction to Concepts, Tools and Resources for Secondary Teachers
Sběr dat od ICT koordinátorů
DIDINFO 2015

 • Nejvýznamnější slovenská konference o vyučování informatiky na všech stupních škol DIDINFO 2015 se koná ve dnech 15.–17. dubna 2015 v Banské Bystrici, viz http://didinfo.umb.sk/show/page/year/2015/docId/162/locale/sk.
 • Na DIDINFU všichni naleznou témata blízká svému vlastnímu odbornému informatickému zaměření. DIDINFO je příležitostí prezentovat své výsledky a publikovat v recenzovaném sborníku zahraniční odborné konference, což ocení zejména mladí doktorandi.
 • Jednota školských informatiků by ráda podpořila účast svých členů a příznivců a proto bude organizovat společnou expedici – přepravu účastníků autem/minibusem po trase Liberec, Praha, Brno, Olomouc, Žilina... s možností nástupu na trase, případně All-in-One úhradu nákladů na konferenci v CZK formou „konferenčního balíčku“ JSI (bude-li dostatek zájemců).
 • Zájemci, mohou kontaktovat Pavla Pešata na adrese pavel.pesat zavinac gmail.com.

INSPO 2015
Kampaň e-Skills for Jobs 2014
 • Stále probíhá kampaň e-Skills for Jobs 2014 http://eskills-week.ec.europa.eu/ iniciovaná Evropskou komisí, Generálním ředitelstvím pro podniky a průmysl. Jednota školských informatiků je partnerem této kampaně. Konference k této kampani se připravuje na 20. listopad.

Stalo se 

Nabízíme seznam zajímavých akcí a událostí v oblasti technologií ve vzdělávání. Nejde o akce, které organizuje Jednota JŠI, pokud není explicitně uvedeno.

CODEWEEK 2014
Výzva ICT průmyslu k plnění programových priorit vlády České republiky
 • Výzva ICT průmyslu k plnění programových priorit vlády České republiky Pod koordinací ICT unie byla sepsána výzva sdružení a asociací působící v oboru informačních a komunikačních technologií (ICT), které vyzvaly premiéra a členy vlády, aby koaliční kabinet začal konkrétně uskutečňovat priority, ke kterým se zavázal ve svém programovém prohlášení. Ty jsou v zájmu občanů i efektivní správy země. Jde především o efektivní využití ICT ve veřejném sektoru a rozvoj internetové ekonomiky v České republice. Jednota školských informatiků se stala 2. listopadu dalším signatářem výzvy.
 • http://www.ictu.cz/fileadmin/docs/Akce_Spis/akce_VEREJNE/2014/2014_10_16-_ICT_VYZVA_II_final.pdf
BURZA.RVP.CZ
 • Na Metodickém portálu RVP.CZ byla spuštěna nová služba BURZA. Burza je místem, které umožňuje registrovaným uživatelům portálu zdarma vkládat a spravovat libovolný počet svých inzerátů pro cílovou skupinu školy, učitelé, žáci, rodiče a partneři rodiny ve vzdělávání. Inzerát se musí týkat vzdělávání v některé z kategorií burzy. Inzeráty jsou přístupné všem návštěvníkům portálu bez registrace.
 • http://burza.rvp.cz/
 • http://referat.blogy.rvp.cz/2014/10/24/jak-na-modul-burza/
Audit vzdělávacího systému v ČR: rizika a příležitosti (2014)
2015: rok technického vzdělávání

JSI informuje - Akce (nejen IT) ve školství


Datum Název akce Místo konání Odkaz
8.-9. listopadu JUNIORCAMP (Lean startup, prototypování, UX, grafika) Praha http://goo.gl/v9sXlg
10. listopadu Seminář ke stadardům RVP ZV 
- (nejen) ICT
Brno http://goo.gl/2UtWg1
12. listopadu Workshop pro informatické obory na SOŠ (POSPOLU) Praha http://goo.gl/xUBn2P
10.-14. listopadu Soutěž Bobřík informatiky online www.ibobr.cz
18. listopadu Workshop pro informatické obory na SOŠ (POSPOLU) Pardubice http://goo.gl/I8cqmV
20.listopadu Konference ESKILLS WEEK Praha http://goo.gl/uQoxkt
22.,23. listopadu JUNIORCAMP - programování, coding Praha http://goo.gl/v9sXlg
27.,28. listopadu IT SLOT školní kola soutěže www.it-slot.cz/
28.,29. listopadu 3rd Videogames and Society Brno http://goo.gl/F0IR7d
29. listopadu WIKIKONFERENCE Brno www.wikikonference.cz
Podrobnosti a další akce najdete v kalendáři na webu JSI. Výše uvedené akce nepořádá Jednota školských informatiků, vznikají sdílením tipů na akce členů sdružení. Jednota JSI neručí za kvalitu nabízených akcí, reflexe akcí uvítáme na emailu jsi@jsi.cz.

Tip pro sdílení mezi kolegy do sborovny

the WEB WE WANT

 • Doporučujeme ke stažení sadu pracovních listů vydanou v roce 2013 pod záštitou EUN Schoolnet. Text je dostupný v češtině, angličtině, němčině, španělštině, francouzštině, maďarštině, holandštině, polštině, rumunštině, portugalštině a řečtině. Vhodné tedy nejen k hodinám ICT a informatiky, ale i do kombinované výuky s cizími jazyky. 
 • http://webwewant.eu/files/2014/01/Handbook_CZ.pdf
 • http://webwewant.eu/

Kdy a kam za vědou a výzkumem
3D tiskárna
 • Inspiraci pro všechny regiony. Městská knihovna v Praze zavedla na zkoušku v pobočce Ústřední knihovna zajímavou službu, čtenáři si mohou nechat vytisknout z připraveného katalogu nějaký 3D model (za drobnou cenu za materiál a čas stroje), do budoucna se chystá možnost vytvářet a tisknout si své vlastní modely.
 • http://www.mlp.cz/cz/novinky/993-vytisknete-si/
V informatice jsou ženy v menšině, Nejlepší statistický plakát
 • V novém čísle časopisu Českého statistického úřadu je zajímavý článek o genderovém zastoupení mužů a žen v ICT průmyslu. V tom samém čísle časopisu je vyhlášena soutěž o nejlepší statistický plakát pro žáky ZŠ a SŠ, uzávěrka přihlášek 28. listopadu.
 • http://www.statistikaamy.cz/wp-content/uploads/2014/10/18041410.pdf

Žádné komentáře:

Okomentovat